ana sayfa > Bitkiler > Meyveler ve Yetiştirildikleri bölgeler ve iller

Meyveler ve Yetiştirildikleri bölgeler ve iller

Okunma 495
Cuma, 12 Tem 2013 yorum ekle yorumlara git

Turunçgiller (Narenciye): Portakal, mandalina, limon gibi meyveler turunçgiller başlığı altında toplanır. Bu meyvelerin yetişme alanları yüksek sıcaklık ve bol su gerektirir. Ayrıca ağacı, don olayına karşı dayanaksız olduğu için kış aylarında sıcaklığın sıfırın altına düşmemesi gerekir. Bu iklim özellikleri Akdeniz, Ege ile Doğu Karadeniz kıyılarında görülür.
Turunçgiller Akdeniz, Ege ve Doğu Karadeniz bölgelerinde yetiştirilir. Üretimde en önemli iller Adana, Mersin, Antalya, Muğla, İzmir, Rize’dir. Turunçgiller üretiminde Dünya’da 12. sırada bulunmaktayız, ilk sıraları Akdeniz’e kıyısı bulunan diğer ülkeler paylaşmaktadır.

Üzüm : Türkiye’de üretim alanlarının genişliği ve üretimin miktarı bakımından ilk sırayı alan meyve üzümdür. Türkiye’nin hemen her bölgesinde yetişir. En çok yetiştiği bölgeler Ege ve Güneydoğu Anadolu’dur. En az yetiştiği bölgemiz ise Karadeniz kıylılarıdır. Üzüm, yaş ve kuru olarak tüketilir. Kuru üzüm ihracı önemlidir.

Fındık : Fındık, Doğu ve Orta Karadeniz bölümlerin kıyılarında yetişen bir meyvedir. Ordu, Giresun, Trabzon ilinin yanında Bolu ve Sakarya çevresinde de yetişir.
Fındık yıllık yağış miktarını bol olduğu ve kışların ılık geçtiği bir iklim türünün meyvesi olduğu için Karadeniz, biraz da Marmara bölgelerinde yetişir.
Türkiye, Dünya fındık üretiminde miktar ve kalite bakımından ilk sırayı alır. Bazı yıllarda üretim 300 bin tona kadar çıkar.
İncir: İncir üretimi genellikle deniz ikliminin etkili olduğu yörelerde yapılmaktadır. Ancak fındık gibi dar bir bölgenin ürünü değildir. İncir ağacı çeşitli türleriyle Türkiye’nin her bölgesinde yetişir. Ancak en önemli üretim alanları Ege ve Akdeniz bölgesidir.
Üretimin en yoğun olduğu iller Aydın ve İzmir’dir. Dünya’da incir üretiminde Türkiye birinci sıradadır.
Elma: Türkiye’de üretim alanlarının yaygınlığı ve üretim miktarı bakımından ikinci sırayı alır. Türkiye’nin her bölgesinde yetişir. Ancak en geniş yetişme alanları İç Anadolu Bölgesindedir. (Niğde, Nevşehir, Konya) Ayrıca İç Anadolu’ya komşu olan bölgelerde de yetişir. (Amasya, Tokat, Isparta).

Categories: Bitkiler Tags:
  1. Cumartesi, 02 Kas 2013 zamanında 16:16 | #1

    çok süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

  2. elif 48
    Cuma, 29 Kas 2013 zamanında 15:34 | #2

    işime yaramadı kapsamlı değil……………………………..

  1. şimdilik geri bağlantı yok